Przejdź do treści

Czas na kwas !!!

  Czy warto wdrożyć kwasy do naszej pielęgnacji?

  Złuszczanie kwasami posiada zbawienny wpływ na skórę i w może stanowić alternatywę dla droższych, czy inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Odmładza skórę, przyspiesza jej regenerację oraz likwiduje blizny, przebarwienia i inne niedoskonałości cery. To zabieg dla osób w każdym wieku; również dla mężczyzn.

  Oczyszczanie kwasami to peeling chemiczny, w którym – w zależności od problemu skórnego i celu zabiegu – wykorzystuje się konkretny kwas organiczny w określonym stężeniu. Kwasy te mają różne pochodzenie i moc: mogą to być naturalne składniki soku lub miąższu owocowego, albo też substancje syntetyczne, ale o składzie identycznym z tym, który mają produkty naturalne.

  Choć mechanizm działania kwasów stosowanych w kosmetyce jest zawsze taki sam, dzięki rozmaitym stężeniom kwaśnych składników aktywnych oraz sposobom ich aplikacji można uzyskać różne efekty.

  Kwasy na twarz – rodzaje i właściwości

  Kwasy używane w kosmetyce to związki eksfoliacyjne, które osłabiają wiązania między komórkami skóry, co prowadzi do złuszczenia jej wierzchnich warstw. Wyróżnia się 3 grupy kwasów:

  AHA (alfa-hydroksylowe) – a wśród nich kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, pirogronowy, winowy. Mają najsilniejsze działanie, a ze względu na to, że słabo przenikają przez warstwę sebum są polecane do cery mieszanej, suchej i dojrzałej.

  BHA (beta-hydroksylowe) – zalicza się do nich tylko kwas salicylowy, idealny do cery trądzikowej i tłustej.

  PHA (poli-hydroksylowe) – czyli glukonolakton i kwas laktobionowy o najłagodniejszym działaniu, polecane do cery wrażliwej i naczyniowej.

  Jak działają kwasy:

  – złuszczają martwe komórki naskórka

  – rozjaśniają przebarwienia

  – zmniejszają ilość zaskórników

  – regulują pracę gruczołów łojowych

  – pobudzają syntezę włókien kolagenu i elastyny

  – spłycają zmarszczki

  – wygładzają cerę

  – ujędrniają skórę

  – wyrównują koloryt skóry

  – przyspieszają gojenie zmian trądzikowych i stanów zapalnych

  – spłycają blizny potrądzikowe

  – rozświetlają cerę

  – podnoszą poziom nawilżenia poprzez pobudzanie produkcji  kwasu hialuronowego

  Kiedy najlepiej wykonywać kwasy:

  Najlepszą porą na stosowanie kosmetyków lub korzystanie z zabiegów z kwasami jest wczesna wiosna, jesień lub łagodna zima. Jeśli temperatura spada poniżej zera należy zrezygnować z kwasów. Lato również nie jest dobrym momentem ze względu na silne nasłonecznienie i możliwość pojawienia się przebarwień. Po prostu taka uwrażliwiona skóra szybciej reaguje na działanie promieni słonecznych. Co więcej, znacznie wzrasta ryzyko poparzenia.

  Co prawda występują też delikatne kwasy, takie jak azelainowy czy migdałowy, które można stosować niezależnie od pory roku ale w wypadku ich stosowania latem należy pamiętać o kremach z wysokim faktorem słonecznym SPF50. Z własnego doświadczenia wiem, że często zapominamy o ich regularnym stosowaniu, dlatego proponowałabym rozpoczęcie kuracji kwasami jesienią lub zimą gdy nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze.

  Stosowanie kwasów odradzałabym:

  – kobietom w ciąży;

  – osobom przyjmującym  doustnie retinoidy, czyli pochodne witaminy A, często stosowane w leczeniu trądziku;

  – osobom, na których skórze istnieją odczyny zapalne, alergiczne, otwarte rany, odmrożenia, poparzenia;

  – osobom cierpiący na chorobę immunologiczną, cukrzycę lub schorzenia tkanki łącznej;

  – osobom z aktywną opryszczką;

  – oraz takim, które planują pobyt na słońcu lub wyjazd w tropiki czy na ośnieżony stok górski zaledwie w kilka dni po zabiegu.

  Czy warto stosować kwasy?

  Zdecydowanie!!! Ale róbmy to z głową 🙂

  Ania K.

  Newsletter

  Zapisz się do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco!